Правила адаптації дитини до дитячого садка.
Проблема адаптації дітей до дитячого садка не нова і давно в центрі уваги. Сучасні дослідження і рекомендації про те, як підготувати малюка до вступу в садок, досить численні. Але спостереження за дітьми показує, що проблема адаптації зараз настільки ж «гостра», як і раніше. Головна причина, яка провокує стрес у дитини, - це перебування дитини з незнайомими дітьми і чужими, незнайомими дорослими без присутності матері Адже до сих пір, опиняючись в новій ситуації, дитина отримувала підтримку матері, її присутність створювала психологічний комфорт. А зараз? У дитячому садочку дитині потрібно самій пристосовуватися до нових умов, правил і вимог.
Адаптація до умов дитячого садочка відбувається у всіх дітей, але яка вона буде: легка або важка, коротка або тривала - залежить насамперед від батьків.
Адаптація - це пристосування організму до нових обставин та умов. Цей процес вимагає великих витрат психічної енергії і часто проходить з напругою, а то і перенапруженням психічних і фізичних сил організму. Дітям будь-якого віку дуже непросто починати відвідувати садок, адже все їхнє життя змінюється кардинальним чином. У звичне життя дитини відбуваються такі зміни:
• чіткий режим дня;
• відсутність рідних поруч;
• постійний контакт з однолітками;
• необхідність слухатися і підкорятися незнайомій до цього людині;
• зменшення персональної уваги.
Частина дітей адаптується відносно легко і негативні ситуації проходять протягом 1-3 тижнів. Іншим трохи складніше, і адаптація може тривати близько 2 місяців, після закінчення якої тривога у малюків значно знижується. Якщо ж дитина не адаптувалася протягом трьох місяців, така адаптація вважається важкою і вимагає допомоги фахівця-психолога.
Адаптуватися легше тим дітям, чиї батьки:
готували дитину до відвідування дитячого садочка заздалегідь, за кілька місяців до цієї події. Ця підготовка могла полягати в тому, що батьки грали з дитиною «в дитячий садок», гуляли біля садка або на його території, розповідали малюкові, для чого йому потрібно відвідувати садок;
загартовували та приділяли велику увагу фізичному здоров’ю дитини;
формували навички самостійності;
наблизили домашній режим до режиму садочка.
Бажаю Вам та вашим діткам легкої та безболісної адаптації!
НЕ ПЛАЧ, МАЛЮЧЕ, Я СКОРО ПОВЕРНУСЯ!
Якщо Ваша дитина насилу розлучається з Вами вранці і відчуває негативні емоції, пропонуємо декілька порад, які допоможуть найбільш безболісно залишати малюка вранці в групі:
Щоб не спізнюватися і мати можливість попрощатися з дитиною, зберіться на 5-10 хвилин раніше (більше не потрібно, щоб не перетворювати прощання на самостійну подію дня).
Скажіть чесно дитині куди і навіщо ви йдете (тільки дуже просто, наприклад: "Я йду до магазину купити молоко", або "Я йду на роботу друкувати на комп'ютері"). Не бійтеся, що дитина не зрозуміє слів: спокійна, відкрита інтонація підкаже йому, що те місце, куди йде мама, досить хороше, і справа, яку вона робитиме, - корисна і приємна
Скажіть дитині упевненим і доброзичливим тоном, що Вам пора йти.
Поцілуйте її, немов нічого не відбувається, і йдіть не затримуючись.
Продемонструйте свою впевненість у вихователі, звернувшись до нього з такими, наприклад, словами: «Бачу, у Вас сьогодні очікується веселий день».
Скажіть дитині, як вона може визначити час, коли Ви повинні за нею прийти, і будьте точними. Для цього не треба говорити час по годиннику (це маленькій дитині може бути не зовсім зручно і зрозуміло). Можна сказати: "Я прийду, коли ти поїси, погуляєш, поспиш". Дитині зрозуміліше конкретні описи подій, по яких вона і визначить час.
Попрощавшись, йдіть не обертаючись!
Не обіцяєте дитині "призів" за те, що вона вас відпускає, але якщо вона попросить їй щось принести, не відмовляйте. Якщо ж виконати її прохання неможливо, відразу скажіть про це: "Ну ні, живого курчати я не зможу тобі принести". Навіть якщо дитина ні про що не просить, приносьте їй час від часу яку-небудь маленьку приємну дрібницю (печиво, цукерочку, яблуко), щоб вона відчувала, що десь далеко від неї ви про неї пам'ятаєте і готуєтеся до зустрічі.
ПОРАДИ ДЛЯ ВАС
Ну що ж таке адаптація в дитячому садку??
Страшний монстр який розділить вас з дитиною???
Як допомогти дитині його побороти?
Насправді все набагато простіше, це час змін. Час пристосування дитини до умов перебування в новому колективі. Ваша дитина готова до нового життя, ваша роль їй допомогти в цьому.
Всі пам'ятаємо які відчуття тривоги та страху ми відчували, коли йшли на першу пару в інститут, перший раз на співбесіду та робочий день в новому колективі. Допустимо що такі відчуття проявляються в дитини коли її залишають на адаптацію. Тут постає істина що саме від батьків залежить успіх адаптації. Хочу поділитися порадами як підготувати дитину до ЗДО:
1. Навички самообслуговування. В першу чергу це ваші основні завдання як батьків, навчити дитину проявляти бажання самостійно: їсти, пити, одягатися. Звичайно буде проливатись чай на нову спідничку, та за те будемо мати нову звичку 😉. Дійсно дитина раннього віку не може робити багато речей самостійно тільки тому що її потрібно навчити. Ніколи працівник садочка не залишить вашу дитину голодною чи "мокрою", але це не має бути нормою для вас! Забуваємо про памперси, пипку і спільний сон з мамою.
2. Змінюємо режим дня дитини наближено до садкового. Дитина не може бути «жайворонком» чи «совою», їй просто потрібно режим. За місяць до садка варто почати прокидатися о 7 ранку, а відправлятися до сну краще о 21 год. Дитина має висиплятися, бо здоровий сон запорука хорошого настрою дитини.
3. Харчування дитини має бути збалансованим і наближеним до садкового. Якщо в дома була піца 🍟🌭🍰, то садковий обід буде, м'яко кажучи, не смачним. Тому варто в дома завчасно підготувати дитину, привчаючи її до звичайної та здорової їжі — каші, супчики, 🍏🥗.
4. Обмежуємо дітей у використанні гаджетів, частіше гуляємо з однолітками. Якщо вони йдуть у цю ж групу це чудово. Краще перед сном прочитати дитині казку і відмовитись від перегляду мультфільму. Що знизить психологічне напруження. А ще щоб дитина почала їсти самостійно потрібно забути про гаджети під час обіду чи вечері.
5. Спостереження та бесіди про роботу тата (бабусі, офіціанта, перукаря, продавця) і пояснити що у мами теж є робота і для дітей це зовсім не цікаво цілий день бути на роботі у дорослих. А в час пандемії це небезпечно. Натомість ти підеш в садок де буде цікаво і весело.
6. Ненав'язливо розкажіть дитині що її чекає у садку, глядіть тільки не часто акцентуйте увагу на змінах які її чекають. Можна переглянути відео: свята чи заняття. Можна прогулятися територією садка. Потрібно про все розказати, але так щоб це не було підготовкою на бойове завдання 🏋️♀️🪂🤺.
7. Час від часу залишати дитину в ігрових кімнатах, у бабусі, приватному садку тоді реакція дитини може бути більш позитивною на зміни, в іншому випадку це може взагалі не впливати на адаптацію.
8. Можна подарувати дитині іграшку/браслетик (якусь цікаву для дитини річ). Річ має бути не коштовною, але щоб завжди було те що близьке маленькому сердечку 😍.
9. Спільно з дитиною зробіть покупки в садок. Зі свого досвіду скажу що часто це стає першою розповіддю дитини в садку. Піжама з улюбленим героєм може бути причиною залишитися на сон.
10. Якщо у вас є ритуал прощання це звичайно добре. Але можу вас розчарувати дитина під час адаптації може себе поводити по іншому. Тому прийшли в садок, поцілували й «передали до рук» вихователя. І чекаємо поки пройде час. Перший день - 30 хв., а далі скаже вам вихователь індивідуально.
🔥Найголовніша моя порада щодо часу. Не варто поспішати. І ніякому разі не залишати дитину з перших днів довго. Це може призвести до істерики дитини, що перекреслить усі ваші старання. І можливо приведе до хвороби дитини, оскільки організм виснажений.
Завжди прислухайтесь до порад вашого вихователя, тільки він знає як себе почувала дитина за дверима групи! Всі поради працюють, якщо їх виконувати та займатись власною дитиною до відвідування садка. Варто зрозуміти що ніякому разі не варто принижувати рівень інтелекту своїх дітей. Та не бійтеся сліз дитини це означає що вона вас любить, і що порушено її емоційний стан.
ПІДГОТОВКА ДО САДКА Як швидко Ваш малюк адаптується - значною мірою залежить від попередньої підготовки Почніть готувати малюка заздалегідь: Підпорядкуйте домашній режим до режиму дитячого садка, особливо дотримуйтеся часу вкладання до сну та режиму харчування. Переводьте дитину на новий режим поступово, зміщуючи час сну та годування на10-15 хвилин. Навчіть дитину елементарних навичок самообслуговування: їсти, мити руки, ходити на горщик, тощо.
Розширюйте коло спілкування дитини: Заохочуйте контакти з іншими дітьми під час прогулянок, відпочинку. Якнайчастіше відвідуйте парки, дитячі майданчики, привчайте до гри в пісочницях, ходіть на дні народження друзів та інші заходи, де є однолітки дитини. Дайте дитині позитивну перспективу: розкажіть, що в дитсадку багато іграшок, діткам там дуже добре, цікаво, весело. Навчіть дитину говорити "НІ" дорослим, що пропонують неприйнятні, для неї речі та у відповідь на вимоги інших дітей. Наприклад, коли малюк ненавидить молочну кашу, боїться лазити по драбині, т. ін.
Підтримайте дитину психологічно Скажіть дитині, як Ви пишаєтесь нею, бо вона вже така доросла, що може сама знаходитись в дитячому садочку. Підкреслюйте переваги перебування в колективі, розповідайте, як весело і цікаво буде з іншими дітьми. Не виявляйте свого хвилювання з приводу вступу дитини до садочку. Ваше хвилювання передається малюку, що може сформувати в нього негативне ставлення до дитсадка, як до чогось небезпечного.
ТАКІ ВАЖЛИВІ ДРІБНИЦІ Як одягатися в садок Купуйте одяг, який дитина може одягнути або зняти самостійно (штани з еластичним поясом, сорочки з великими ґудзиками, светри з широким коміром, взуття без шнурків). Одяг має бути зручним. Для дитини садок -на цілий день як домівка, тому в строгому костюмі або в сукні, котру шкода зім'яти, буде незручно. Одяг повинен бути чистим та охайним! Саме від цього залежить відношення одноліток до вашої дитини. Зрозуміло, що в садку трапляються усілякі казуси - грав на полу, облився супом, впав на вулиці, тому краще мати декілька комплектів білизни та комплект одягу на зміну.
Що взяти із собою Візьміть у дитячий садок речі до яких звикла дитина: її улюблені книжки, гребінець, іграшку, з якою вона зазвичай засинає. Якщо дитина починає сумувати за батьками, можна через вихователя передати для неї маленьке «привітання» з дому: цукерку, картинку або будь-яку гарну річ. У потрібну хвилину такий подаруночок підніме настрій дитині. Як полегшити вхід до колективу Пограйте з дитиною та іграшками в дитячий садок: розподіліть ролі дітей і вихователів, та спробуйте розіграти різні ситуації, що можуть виникнути у дитини. Орієнтуйте гру на позитивні результати. Поговоріть із дитиною про можливі труднощі та до кого вона може звернутися по допомогу. На початку відвідування дитячого садка приведіть дитину в першій половині дня, коли діти гуляють. Вона охоче познайомиться з однолітками і поступово включиться у спільні ігри. Заберіть дитину перед обідом. Нехай перспектива пообідати за загальним столом здасться їй привабливою та бажаною. ДИТИНА ВЖЕ В САДОЧКУ Перші дні · На початку відвідування залишайте дитину на 1-2 години. Не спізнюйтесь! Забирайте малюка вчасно! Поступово дитина почне звикати і час перебування у садочку буде збільшуватись. · У перші три-чотири тижні дитину краще забирати з садка перед денним сном. Засинання - ритуал дуже домашній, при якому дитина особливо потребує фізичного зв'язку з мамою. · Розробіть разом з дитиною нескладну систему прощальних знаків уваги і їй буде простіше відпустити Вас. · Якщо малюку дуже важко розлучатись з мамою, бажано, щоб перші тижні його приводили до садку тато, дідусь чи бабуся. · Зазвичай, протягом місяця дитина встигає адаптуватись і надалі відвідує дитячий садок із задоволенням!
Батьки разом з дитиною вступають до садочка Налагоджуйте доброзичливі стосунки з персоналом дитячого садка.Дотримуйтесь кваліфікованих психолого-педагогічних рекомендацій. У нас працюють лише досвідчені фахівці!
Взаємини батьків і вихователів Повідомте вихователів про звички та вподобання Вашого малюка, про особливості здоров'я, поведінки, харчування. Постійно розпитуйте вихователів про те, як пройшов день, що робив малюк, як почувався, які виникли проблеми. Уважно прислухайтеся до їхніх порад. Лише узгодженість дій педагогів і батьків є запорукою успіху! Тримайте тісний зв'язок із персоналом групи. Будьте певні, що працівники приймуть і зрозуміють Вашу дитину, та лагідно дбатимуть про неї.
ЗУСТРІЧАЙТЕ ПЕРЕМОЖЦЯ Будьте готові до того, що, після відвідування дитячого садку, дитина зміниться. З'являться нові слівця, звички... Не кожен з батьків позитивно оцінює такий досвід, а даремно: разом з ним дітям приходить впевненість у собі та перші навички суспільного життя.
|
|
Немає коментарів:
Дописати коментар