Батькам на замітку.


ПОРАДИ БАТЬКАМ ЩОДО ПІДГОТОВКИ ДИТИНИ ДО НАВЧАННЯ В ШКОЛІ

Одне з першочергових завдань сім’ї – забезпечити загальну підготовленість дитини до школи. Для цього необхідно сприяти її нормальному фізичному розвитку, виробленню санітарно-гігієнічних навичок, умінь самообслуговування і побутової праці.
Значне місце в родинному вихованні має зайняти процес налаштування дитини на школу, на серйозну навчальну працю, тобто формування її психологічної підготовленості до навчання. Батькам слід пам’ятати, що головним у цій роботі мають стати найрізноманітніші засоби заохочення, а не примусу. Виховну роботу слід будувати на перспективі радісного очікування дня, коли малюк стане школярем; необхідно переконувати його, що навчання в школі – це серйозна праця, у результаті якої він пізнає багато нового.
 Важливим завданням у період підготовки дитини до школи має стати виховання в неї почуття відповідальності, самостійності, організованості, готовності трудитися (безперечно, з урахуванням вікових особливостей); формування моральних засад, що передбачає виховання товариськості, готовності поділитися, поступитися, прийти на допомогу іншим.
       Традиційно виділяють три аспекти шкільної зрілості: інтелектуальний, емоційний і соціальний.
Інтелектуальна зрілість для віку 6-7 років визначається вмінням виділяти фігуру із тла, відтворювати зразок, здатність концентрувати увагу, встановлювати зв’язки між явищами і подіями, запам’ятовувати, ураховується також рівень розвитку тонких рухів руки та їхньої координації.
Емоційна зрілість – це здатність до ослаблення безпосередніх, імпульсивних реакцій і спроможність довго виконувати не дуже привабливу роботу, тобто розвиток довільності поведінки.
Соціальна зрілість – це наявність у дитини потреби в спілкуванні з однолітками й уміння підкоряти свою поведінку законам дитячих груп, здатність приймати роль учня, уміння слухати і виконувати вказівки вчителя. Отже, за основу готовності до школи приймається необхідний рівень розвитку дитини, без якого вона не може успішно навчатись у школі.
Батькам слід пам’ятати, що не кожна дитина може зразу успішно навчатися. Річ у тім, що шлях розвитку кожної дитини індивідуальний. Хтось починає раніше за інших ходити, але потім довго не говорить, хтось, навпаки, не вміє усміхатися, зате починає говорити цілими фразами і добре запам’ятовує букви. Тому до шкільного віку діти мають різний багаж досвіду – знань, умінь, навичок, звичок. Безсумнівно, згодом кожна дитина навчиться читати і рахувати, але до моменту вступу до школи їй важливіше мати не певні сформовані навички, а здатність сприймати і засвоювати новий матеріал, тобто здатність до навчання.
Оскільки формування шкільної зрілості, як і загалом увесь розвиток дитини, підкоряється закону нерівномірності психічного розвитку, кожна дитина має свої сильні сторони і зони найбільшої вразливості.
   
Оцінити підготовленість своєї дитини до школи  допоможе такий тест
Чи готова дитина до школи ?
 • Чи хоче Ваша дитина йти до школи?
 • Чи думає Ваша дитина про те, що у школі вона багато дізнається й навчатися буде цікаво?
 • Чи може Ваша дитина самостійно виконувати справу, яка потребує зосередженості, впродовж 30 хвилин (наприклад, збирати пазли)?
 • Чи Ваша дитина у присутності незнайомих анітрохи не соромиться?
 • Чи вміє Ваша дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п’яти речень?
 • Чи може Ваша дитина розповісти напам’ять кілька віршів?
 • Чи вміє вона змінювати іменники за числами?
 • Чи вміє Ваша дитина читати по складах або цілими словами?
 • Чи вміє Ваша дитина рахувати до 10 і в зворотному порядку?
 • Чи може вона розв’язувати прості задачі на віднімання й додавання одиниці?
 • Чи правильно, що Ваша дитина має «тверду руку» (розвинуту дрібну моторику)?
 • Чи любить вона малювати і розфарбовувати картинки?
 • Чи може Ваша дитина користуватися ножицями і клеєм (наприклад, робити аплікації)?
 • Чи може вона зібрати пазли з п’яти частин за хвилину?
 • Чи знає дитина назви диких і свійських тварин?
 • Чи може вона узагальнювати поняття (наприклад, назвати одним словом овочіпомідори, моркву, цибулю)?
 • Чи любить Ваша дитина самостійно працювати – малювати, збирати мозаїку тощо?
 • Чи може вона розуміти і точно виконувати словесні інструкції?

 • Кожна позитивна відповідь оцінюється одним балом. Результати тестування залежать від кількості позитивних відповідей на запитання тесту. Отже, якщо балів:
  15 – 18 – дитина готова йти до школи. Ви не дарма з нею працювали, а шкільні труднощі, якщо і виникнуть, можна буде легко подолати;
  10 – 14 – Ви на правильному шляху, дитина багато чого навчилася, а запитання, на які Ви відповіли “ні”, підкажуть Вам, над чим іще потрібно попрацювати;
  9 і менше – почитайте спеціальну літературу, постарайтеся приділяти більше часу заняттям з дитиною, зверніть увагу на те, чого вона не вміє.
         Результати можуть Вас розчарувати. Але всі ми – учні у школі життя. Дитина не народжується першокласником, готовність до школи – це комплекс здібностей, що піддаються корекції. Вправи, завдання, ігри, обрані Вами для розвитку дитини, вона легко і весело може виконувати з мамою, татом, бабусею, старшим братом – усіма, хто має час і бажання навчатися разом з дитиною. Добираючи завдання, зверніть увагу на слабкі місця розвитку дитини

"Діти повинні жити у світі краси, гри, казки, музики, малюнка, фантазії, творчості."
Василь Олександрович Сухомлинський.ЧИ ГОТОВА ДИТИНА ДО ШКОЛИ? Частина 1

Першого вересня не один десяток діток приходить до школи вперше, маючи повне право на почесне звання "школяр". І сповнюється новими турботами, першими успіхами та невдачами їхнє життя та життя їх батьків. Вчителі хвилюються не менше від своїх вихованців та їхніх рідних. Якими будуть їх первачки? Чи сподобається їм у школі? Чи не буде їм психологічно тяжко в новому середовищі?
Вихователі в дошкільних навчальних закладах роблять все можливе, щоб діти прийшли до школи підготовленими, адаптованими до нового середовища, могли знайти спільну мову з новими товаришами. Та без допомоги батьків діти не зможуть стати стовідсотково готовими до школи. 
Що ж повинні знати і вміти діти? Скористуємося порадами кандидата психологічних наук, доцента кафедри психології Кіровоградського державного педагогічного університету Н.О. Головань.
1. Визначення шкільної зрілості здійснюється за допомогою постановки цілого ряду питань, на які діти повинні давати відповіді вільно:
 • назвати своє прізвище, ім'я та по батькові;
 • хто старший: ти чи твій брат або сестра?
 • скільки тобі років? А скільки буде через рік, два?
 • що буває раніше: день чи вечір?
 • де ти живеш? Де працюють твої тато і мама?
 • яка зараз пора року? Чому так вважаєш? (Назвати прикмети даної пори року).
 • чому сніг буває взимку, а влітку його не буває?
 • що робить листоноша, вчитель, лікар? Хто лікує, а хто вчить?
 • що більше: 8 чи 5? 9 чи 10? Порахувати від 3 до 7, від 6 до 2.
 • показати свою ліву руку, праве вухо. Що знаходиться в кімнаті праворуч, ліворуч?
 • Що треба зробити, коли ненароком зламав чужу річ?


ЧИ ГОТОВА ДИТИНА ДО ШКОЛИ? Частина 2


За основу готовності приймається необхідний рівень розвитку дитини, без якого вона не може успішно навчатись у школі. Батькам слід пам’ятати, що не кожна дитина може зразу успішно навчатися.
Існують 3 компоненти структури шкільної зрілості
1. Морфологічна зрілість – рівень розвитку основних функціональних систем, хронічні захворювання
• фізіологічна готовність — стан здоров’я дитини, соматичний розвиток – вага, ріст, пропорції тіла, грудної клітини, спадкові порушення, травми, стан зору, хребта
• фізичний розвиток – сформованість дрібної й великої моторики, дозрівання мозкових структур, зорово-рухова координація
• біологічна зрілість – психологічний вік не завжди збігається з фізичним, кількість постійних зубів, ступінь окостеніння кісті руки.ЧИ ГОТОВА ДИТИНА ДО ШКОЛИ? Частина 3 (тест)


1. Чи хоче Ваша дитина йти до школи?
2. Чи думає Ваша дитина про те, що у школі вона багато дізнається та навчатися їй буде цікаво?
3. Чи може Ваша дитина самостійно виконувати справу, яка потребує зосередженості впродовж 30 хвилин (наприклад, збирати конструктор)?
4. Чи Ваша дитина у присутності незнайомих анітрохи не соромиться?
5. Чи вміє Ваша дитина складати розповіді за картинкою не коротші, ніж із п’яти речень?
6. Чи може Ваша дитина розповісти напам’ять кілька віршів?
7. Чи вміє вона відмінювати іменники за числами (наприклад, олівець-олівці)?
8. Чи вміє Ваша дитина читати по складах або цілими словами?Немає коментарів:

Дописати коментар